zdroj: Unsplash.com

Výber silného hesla

Správne heslo je základom. Ak nie je dostatočne silné, dá sa veľmi jednoducho uhádnuť. Preto sa snažte voliť heslá, ktoré kombinujú veľké i malé písmená, čísla a znaky, ako napríklad pomlčku, výkričník alebo otáznik.

Ak neviete silné heslo vytvoriť sami, využite generátor hesiel. Niektoré mobilné telefóny ho majú v rámci svojho operačného systému a samé vám nejaké možnosti ponúknu. Prípadne využite generátor z rôznych autorizovaných a oficiálnych stránok.

Takéto heslo si pamätať nemusíte. Uložte si ho do svojich hesiel v telefóne a počítači. Skvelými pomocníkmi sú tiež manažéri hesiel. Ide o aplikáciu uchovávajúcu všetky vaše heslá. Odomykáte ju jedným heslom, ktoré si pamätať musíte.

Silné heslo zabezpečí účet a postará sa o pomerne vysokú bezpečnosť. Keď k nej skombinujete ďalšie spôsoby ochrany, máte vyhraté.

zdroj: Unsplash.com

Dvojstupňové overenie

Po prihlásení sa do svojho účtu skontrolujte, či v ňom máte uvedené informácie o telefónnom čísle alebo e-maile. Jednu z týchto dvoch vecí budete potrebovať na to, aby ste mohli zapnúť dvojstupňové overenie.

Dvojstupňové overenie je niečo ako druhá brána do vášho účtu. Keď sa doň prihlásite pod vaším heslom, nepustí vás doň. Musíte počkať, kým vám do e-mailov alebo SMS správ nepríde overovací kód. Až po jeho použití sa doň dostanete.

Výhodou dvojstupňového overenia je to, že aj keď niekto zistí heslo od vášho účtu, stále ho nebude môcť využívať. Bude potrebovať kód, ktorý máte len vy.

Okrem telefónneho čísla a e-mailu môžete využiť aj oficiálnu aplikáciu na dvojstupňové overenie. Tú si stiahnete z Google Play alebo App Store a vždy, keď budete potrebovať kód na overenie, vám príde upozornenie.

Vyhnite sa prepájaniu účtu s inými aplikáciami

Množstvo aplikácií dnes umožňuje prihlásenie prostredníctvom Instagramu alebo Facebooku. Ešte predtým, ako tak urobíte, si dobre premyslite, či je aplikácia dôveryhodná a nebude zneužívať vaše osobné údaje.

Čím viac je účet poprepájaný s aplikáciami tretích strán, tým viac sa jeho ochrana oslabuje. Ak sa teda chcete vyhnúť nedostatočnej ochrane účtu, otvorte svoj profil na Instagrame. Kliknite na tlačidlo nastavení a následne na “Aplikácie a weby”. Tu nájdete zoznam všetkých aplikácií, ktoré majú prístup k vašim osobným údajom. Keď si všimnete nejaké podozrivé názvy alebo niečo, čo ste nikdy nevideli, jednoducho kliknite na “Zrušiť prístup”.

Niektorým aplikáciám, ktoré využívate pravidelne, viete obmedziť prístup. Stačí kliknúť na “Zobraziť a upraviť”a vybrať, aké informácie budú pre appky prístupné.

zdroj: Unsplash.com

Zabezpečte si svoj e-mail

Štvrtým, a veľmi dôležitým spôsobom, ako ochrániť svoj Instagram účet je zabezpečiť si e-mail, ktorý je s ním spojený. Na tento e-mail vám budú chodiť nielen kódy na dvojstupňové overenie, ale tiež možnosti na obnovenie hesla, keď ho zabudnete. E-mail je jednou z ciest, ako sa do účtu dostať, preto ho neberte na ľahkú váhu.

Pri e-maili myslite tiež na to, že nesmie byť poprepájaný s neoverenými aplikáciami tretích strán. Mohli by sa dostať k dôležitým údajom.

Starajte sa o svoju bezpečnosť

Instagram dnes predstavuje miesto, kde sa nachádzajú všetky naše osobné údaje. Práve preto myslite na jeho bezpečnosť. Využite všetky štyri spôsoby ochrany a buďte si istí, že sa do vášho účtu nik nedostane.